2014 YDS Sınavı için Ne Yapmalı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2013 yılından itibaren yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı’nı (YDS) yapacağını, ÜDS ve KPDS gibi diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarını yapmayacağını açıkladı!

ÖSYM’nin önceki yıllarda Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) yaptığını; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) içinde, pek çok kamu kurumu sınavlarında ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda (TUS) da yabancı dil testleri mevcuttu. 2013 yılından itibaren YDS sınavı yılda 2 kez yapılacak ve ilk sınav 7 Nisan tarihinde gerçekleşecektir. İkinci sınavın ise Ekim ayı içerisinde gerçekleşmesi planlanmaktadır.

YDS sınavı;Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça için yılda 2 kez, bunun dışındaki diller için her yıl ilkbahar döneminde yapılacaktır.

YDS puanında süre yok!!!
”Mevcut KPDS ve ÜDS’nin geçerlilikleri devam edecek ve 2013 de sınava girecek olan adaylar YDS’ye girecek. 2013 YDS sınavı, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olacak. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda ise adayların YDS puanlarının yeterli seviyede olması halinde tercih yapabilecekler, yeterli puanı alamamaları halinde TUS’ta başarılı olsalar bile tercih yapamayacaklar!!! Ve Yabancı Dil Sınavı’nda alınacak puanın sürekli geçerli olacaktır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu veya testi bulunan sınavlarda ise yabancı dil sorusu veya testinin bulunmayacaktır. “Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS ve KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sınav ve yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları gerekmektedir..” Bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanların kullanılacaktır.

World Of Language Academy www.wolacademy.com

YDS Programının hedefi her yılda iki kez yapılacak olan YDS sınavlarına girecek adayların hedeflenen puanı almalarını sağlamaktır. ”YDS, artık KPDS gibi tek bir alanda yapılacağından dolayı, soru içerikleri sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacaktır. Daha önce yapılmakta olan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) sağlık bilimleri-sosyal bilimler ve fen bilimleri sınavlarındaki ortak soru yapısı korunacaktır. Dolayısıyla, ÖSYM tarafından hazırlanan ve uygulanan sınavda dilbilgisi ve okuma-anlama becerileri sınanır. Programın genel içeriği okuma tekniklerinin geliştirilmesi, dil yapılarına yönelik özgün çalışmalar ve restatement-structure sorularının çözüm tekniklerinin kavranmasının sağlanmasıdır.
Ayrıca ders dışı saatlerde de her kursiyerin bilgisayar ortamında dilediği kadar test çözme ve özel çalışma yapma olanağı sağlanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra eğitmenlerimizle, sınav ve performans değerlendirme görüşmeleri, eğitim programı boyunca öğrencinin kendini ölçmesi ve eksikliklerini gidermesi açısından programı destekleyici şekilde planlanmıştır

Uygulanmaya başlanan YDS sınavlarında başarılı olmak için gerekli soru tarzlarını incelemeyi, akademik metinler okumayı, anlam bütünlüğünü kavramayı, uzman eğitmenler eşliğinde çok sayıda soru çözmeyi amaçlar. YDS Eğitimlerinde ders dinlerken ve makale okurken not alma, notlardan sentez yapma ve akademik metinleri çevirmeyi hedefler. Derslerde yenilenen sınav içeriğine göre; Kelime, Okuma, Test Tekniği ve bol soru çözümüne odaklanılmaktadır. Ancak gramer çalışmalarını en aza düşürerek okuma sorularının çözümü için altı yapı ve bakış soru çözüm usullerine odaklanmak gereklidir.

Buna göre, 2013-YDS İlkbahar Döneminin
başvuruları 18.02.2013 ila 27.02.2013 tarihleri arasında alınacak. Sınav ise 07.04.2013 tarihinde yapılacak.

2013-YDS Sonbahar Döneminin
başvuruları ise 12.08.2013 ila 21.08.2013 tarihleri arasında alınacak. Bu sınavın tarihi ise açıklanmadı.Sınav

Sınav
başvuru yerleri olarak şu kurumlar gösterildi:

- ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri,
- Üniversite Rektörlükleri,
- PTT İş Yerleri,
-www.osym.gov.tr